Kötelezettségszegési, Kártérítési és Fegyelmi Szabályzat készítése

Esettanulmányok

Kötelezettségszegési, Kártérítési és Fegyelmi Szabályzat készítése
A Munka Törvénykönyve lehetőséget ad a munkáltatónak, hogy egyoldalúan megállapított belső szabályzatot adjon ki.

Ügyfelünk – egy külföldi tulajdonú nagyvállalat - célja az volt, hogy biztosítsa, hogy a munkáltatónál felmerülő – viszonylag gyakori - munkavállalói kötelezettségszegések, illetve károkozások kezelése előre meghatározott és a felek által előzetesen ismert szabályok alapján történhessen.

Ennek érdekében olyan szabályzatot alkottunk, amely pontosan meghatározza, hogy az adott struktúrában mi minősül kötelezettségszegésnek, ennek bekövetkezése esetén milyen eljárásrendet kell követni, ki jogosult dönteni a kötelezettségszegés tényéről, milyen büntetések szabhatók ki, azok hogyan hajthatók végre, valamint az igénybe vehető jogorvoslati utakat is meghatároztuk.

A szabályzat hatálya a nem kötelezettségszegés-alapú, de felróható munkavállalói magatartások kezelésére is kiterjed. Rendelkezik továbbá a szabályzat arról, hogy a munkavállalót mikor és milyen mértékű kártérítési kötelezettség terheli a munkáltató felé, valamint arról, hogy káresemény esetén milyen eljárásrendet kell követni.

A szabályzat koncepciója az volt, hogy egyértelműen elhatárolja a lényeges és nem lényeges kötelezettségszegéseket, annak érdekében, hogy az enyhébb minősítésű kötelezettségszegések esetén ne kelljen munkajogviszony-megszüntetést kilátásba helyezni vagy alkalmazni, hanem más, enyhébb joghátrány alkalmazásával is fel lehessen oldani a kialakult helyzetet.

Részletesen rendelkeztünk az írásbeli figyelmeztetések és az esetleges pénzbüntetések kiadásának tartalmi és formai elemeiről, és arról, hogy milyen intézkedéseket tehet a munkáltató párhuzamosan, és melyek azok az intézkedések, amelyek egymást kizárják.
A jogszabályokkal összhangban megállapítottuk a határidőket, és javaslatokat tettünk a munkaügyi dokumentáció módosítására annak érdekében, hogy az szinkronban legyen a szabályzattal. Szabályoztuk a munkáltatónál lefolytatható belső vizsgálatok módszereit, résztvevőit és a belső döntéshozatal módját, valamint rögzítettük az igényérvényesítési határidőket is.

A szabályzat kiadását követően a társaságnál szignifikánsan csökkent nem csupán a kötelezettségszegés-alapú anomáliák száma, hanem a munkaügyi jogviták (perek) száma is.

Lighthouse Legal - Dr. Varga M. Péter Ügyvédi Iroda
 
+36 30 382 9220
iroda@lighthouselegal.hu
Ezt a honlapot a Budapesti Ügyvédi Kamarában bejegyzett Dr. Varga M. Péter Ügyvédi Iroda tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.
© 2024 Dr. Varga M. Péter Ügyvédi Iroda