Ügyvédi irodánkat egy hazai nagyvállalat kereste meg azzal, hogy vizsgáljuk meg annak lehetőségét, hogy a társaság milyen módon és milyen feltételekkel tudna részt venni egy nyugdíjas szövetkezet alapításában.
Az elképzeléssel a társaság azt a célt tartotta szem előtt, hogy a nyugdíjas státuszú, de nyugdíj mellett plusz jövedelmet szerezni kívánó volt alkalmazottainak kedvező adózási környezetben munkát biztosíthasson.
Ügyvédi irodánk feladata az volt, hogy részleteiben tárja fel a foglalkoztatási konstrukció előnyeit, alapításának és működtetésének lehetőségeit, adjon körülbelüli költségkalkulációt a projekthez és adjon ötleteket a megvalósítás előkészítésére, bonyolítására. Ezen túlmenően vizsgálja meg az adott humán-erőforrás külső felhasználásának, azaz a szövetkezeti szolgáltatások értékesítésének a lehetőségeit.
Megvalósíthatósági tanulmányunkban kiemeltük: más szövetkezeti típusokhoz képest a nyugdíjas szövetkezeteknek csak természetes személy lehet tagja, így a társaság alapító tagként nem jöhet szóba, viszont volt munkavállalóinál kezdeményezheti egy ilyen szervezet létrejöttét és megvalósulás esetén velük stratégiai megállapodást köthet.
Felhívtuk a figyelmet arra, hogy jelen esetben a stratégiai partnerség nem hátrányos az alapítói minőséghez képest, mivel a szövetkezetet nem lehet vagyoni túlsúllyal uralni, hiszen az "egy tag egy szavazat elve" direkt módon megjelenik a tőkeképzést korlátozó́ rendelkezésekben.
A szoros együttműködést viszont garantálhatja, ha a társaság a nyugdíjasait tömörítő szövetkezetnek irodahelyiséget, adminisztrációs segítséget, a tisztségviselőinek pedig képzést nyújt.
Javasoltuk, hogy a „nyitott tagság” elvének megfelelően ne korlátozzák más vállalatok nyugdíjasainak a szövetkezetbe való belépési lehetőségeit és tegyék lehetővé a tagok munkavégzését a cégcsoport más vállalatainál vagy akár külsős vállalatoknál is. A koncepcionális kérdések tisztázását követően javaslatot tettünk név-választásra, a tisztségviselők kiválasztásának módjára és arra is, hogy a társaság „társadalmi szerepvállalás” modelljébe hogyan integrálják a leendő nyugdíjas szövetkezetet.