Az adott gazdasági társaság felszámolása a szokásostól eltérően nem egy folyamatos piacvesztés eredményeként került elrendelésre, hanem egy külső körülmény hirtelen megváltozása generálta a helyzetet.
Emiatt a munkavállalók emiatt mentálisan nem voltak felkészülve jogviszonyuk esetleges megszüntetésére. Az ilyen esetekben a csoportos létszámcsökkentés lebonyolításához nem csupán hozzáértő jogi támogatásra van szükség, hanem olyan emberséges, a tárgyalásokat szenzitív módon vezető jogi szolgáltatóra, amelynek gyakorlata van az ilyen helyzetek kezelésében.
Mindenekelőtt lajstromba kell venni a munkavállalókat és meghatározni, hogy szükséges-e bizonyos jogviszonyokat a felszámolási eljárás későbbi szakaszainak kiszolgálása érdekében fenntartani. Egyeztetni kell az érdekvédelmi szervezetekkel, és ügyelni az ún. „52 napos szabály” határidejének a betartására.
Érdemes tájékoztatni a munkavállalókat a jogszabályi kötelezettségeken túlmenően a későbbi munkavállalási lehetőségeikről, vagy éppen a munkanélküli segély igénybevételének módjáról.
Ebben az esetben azt is meg kellett vizsgálnunk, hogy a Munka Törvénykönyve 53. § szerinti átirányítással van-e módunk a munkavállalók egy részének cégcsoporton belüli ideiglenes áthelyezésére.
Itt is, mint minden hasonló esetben, szempont volt a körültekintő tervezés és a nyugodt, kíméletes végrehajtás, hiszen az esetlegesen kialakuló jogviták és perek hátráltathatják a felszámolási eljárás természetes menetét.
Különös odafigyelést igényelt a vezetők és a munkavállalói védelem alatt álló személyek jogviszonyának megszüntetése, illetve annak elhatárolása, hogy a közös megegyezéssel való jogviszony megszüntetések melyik fél kezdeményezésére jöttek létre.
Végül sikerült a megbízást oly módon teljesíteni, hogy a létszámcsökkentés – az igen jelentős érintetti létszám ellenére - sem jogvitát nem eredményezett, sem nem tervezett plusz költséget nem okozott Megbízónknak.